Kakšna bo prihodnost slovenskega gospodarstva?

Na tradicionalnem letnem posvetu SID banke, ki je tudi letos potekal skupaj z Akademijo Finance, so zbrani obiskovalci prisluhnili strokovnim razpravam o geopolitičnih strukturnih in ekonomskih transformacijah, ki se dogajajo danes v svetu in njihovem vplivu na prihodnost slovenskega gospodarstva. Sibil Svilan, predsednik uprave SID banke je poudaril, kako pomembno je pravilno razumeti svet, v katerem živimo in delujemo: »Danes je upoštevanje – ne samo gospodarskih in finančnih – temveč tudi geopolitičnih trendov bistvenega pomena za poslovno uspešnost podjetij in posameznikov. Razumeti moramo, kako se prepletajo nove sile in akterji, ki krojijo naš varnostni, gospodarski in politični prostor in kam nas  naše današnje odločitve vodijo jutri. V kompleksnem in negotovem svetu, ki ga krojijo veliki tako na političnem kot gospodarskem področju, moramo pravočasno uporabiti ustrezne finančne instrumente in sprejeti prave odločitve, če želimo biti uspešni. Samo tako se lahko ustrezno pripravimo na dogodke oziroma upravljamo različna tveganja. To pa lahko le skupaj vsi mi, vsak dan, ko soustvarjamo naš gospodarski napredek, blaginjo prebivalcev Slovenije in njen trajnostni razvoj.«

Udeležence strokovnega posveta je nagovoril tudi Minister za finance Andrej Bertoncelj. Kot ključno za prihodnost slovenskega gospodarstva v spreminjajoči se mednarodni situaciji je izpostavil spodbujanje konkurenčnosti okolja: »Slovenija mora še naprej ustvarjati pogoje za  gospodarsko rast. Ta ostaja temelj za blaginjo in generator napredka – tako z zagotavljanjem stabilnega javnofinančnega okolja ter delujočim in učinkovitim finančnim sistemom, kot tudi s soustvarjanjem stabilnega in predvidljivega poslovnega okolja, ki privablja visoko usposobljene kadre in mlade talente. Zato je prav, da vsi skupaj oblikujemo takšne politike, ki bodo krepile odpornost na možne šoke in nepredvidene spremembe. Naša naloga je, da poiščemo odgovore na izzive, ki jih prinaša nova sedanjost in ustvarimo pogoje za nove uspehe našega gospodarstva v prihodnosti.”

Prihodnost gospodarstva doma in v Evropi so predstavili ugledni domači in tuji strokovnjaki. Svoje izkušnje je z zbranimi delil Luuk Van Middelaar, priznani nizozemski politični teoretik, zgodovinar, profesor in avtor z Univerze v Leidnu in Louvain-la-Neuve. Spregovoril je o novi politiki EU ter vedno bolj deljenim odnosom držav članic do njenih zunanjih gospodarskih partnerjev. Nove delitve ter nove konstelacije sil odpirajo nova vprašanja o tem, kakšna bo prihodnost Evropske unije. Nekaj možnih smeri in potencialnih perspektiv je nakazal Zoran Stančič, vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, medtem ko je red. prof. dr. Mojmir Mrak, Jean Monnet Chair, z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani odprl vprašanje novega položaja Slovenije v današnji vedno bolj razdeljeni Evropi.

Goran Katušin, član uprave SID banke je predstavil pogled na novo programsko obdobje 2021-2028, s katerega pripravo članice EU že zamujajo ter možne alternative financiranja slovenskega gospodarstva. Ker bo v novem večletnem proračunu EU manj nepovratnih in več povratnih sredstev, se bo morala Slovenija naučiti uporabljati nove finančne instrumente. Način črpanja sredstev pri novih finančnih instrumentih je drugačen kot pri nepovratnih sredstvih, saj ne gre za nacionalne ovojnice z »rezerviranimi« zneski, temveč za način črpanja, kot je uveljavljen v tako imenovanem Junckerjevem skladu za strateške naložbe EFSI – "kdor pripravi boljše projekte, pobere več denarja", in zato je po besedah Katušina 70 odstotkov podpore iz tega sklada končalo v zahodni Evropi.

Red. prof.dr. Mojmir Mrak ter mag. Sibil Svilan, predsednik uprave SID banke sta ponudila pogled na Slovenijo v novi finančni perspektivi EU in predstavila možne alternativne vire financiranja slovenskega gospodarstva.

Eno izmed najbolj perečih vprašanj, s katerimi se Evropska unija sooča danes, in iskanje odgovora na katerega bo zaznamovalo prihodnost Evrope tako v političnem, socialnem kot tudi gospodarskem smislu, so gotovo migracije. O slovenskem in mednarodnem pogledu v kratkoročno in srednjeročno prihodnost problematike migracij je spregovoril Bojan Šefic, nekdanji državni sekretar na Ministrstvu za notranje zadeve.

 

Ali je slovensko gospodarstvo pripravljeno na novo mednarodno politično in gospodarsko realnost?

Call us at +386 1 200 75 00 or e-mail us at info@sid.si

countries
where SID bank was present in 2021
mill €
volume of credit portfolio in 2021
mill €
volume of INSURANCE portfolio IN 2021
Legal notice

By subscribing to the newsletter you agree that SID banka, d.d., Ljubljana can notify you about news related to the bank, general information related to communications and advertising, articles, current offers and other business information, as well as performing analyses about the reading of the submitted contents for its own needs and uses your personal data, whereas it can engage an external provider (e.g. mailChimp) for the mailing list in accordance with its rules and store the data in the cloud. SID banka hereby guarantees that your subscription can be revoked and your data erased at any time.